Čtvrtým koučem s licencí RLEF Level 2 v Evropě je vrchlabský David Lahr

Muži 03.03.2019

První evropané obdrželi trenérskou kvalifikaci Level 2 od Evropské Federace Rugby League.

David se tak připojil k trenérům, jako je Michalis Chatziiannou (Řecko, Rhodes Knights), Tiziano Franchini, Kelly Rolleston (Itálie, asistenti trenéra italského národního týmu na Mistrovství světa 2017).

Co je vlastně CATO a Level 2?

Evropská Federace Rugby League přišla v roce 2016 s celkovou reformou vzdělávání rozhodčích a trenérů. Dříve trenéři a rozhodčí dostali licenci ihned po kurzu, ve kterém odtrénovali zápas, nebo odpískali část zápasu pod dohledem školitele. Školitelé ale pak ztratili přehled o činnosti a progresu svých svěřenců. 

Nový systém "CATO" odstartoval v září 2017 v anglickém Leeds, pod vedením trenérského týmu Leeds Rhinos (nejlepší profesionální klub v Evropě) a Martina Cricka, head coache RLEF. Kurzu se zúčastnili zástupci každého členského státu RLEF. ČR zastupoval Ladislav Cintler (Slavia Hradec Králové) a David Lahr.

Po tomto vydatném pětidenním kurzu, které nám totálně změnilo pohled na tréninky a naší dosavadní činnost, přišlo na řadu CATO, tedy soubor 4 úkolů, které jsme museli do 2 let od kurzu splnit:

  1. Sestavení tréninku na jednu základní dovednost (skill), jako je např: držení a nošení míče, chytání a přihrávka, přední skládka, boční skládka, rozehrávka, play the ball, přihrávka ze země (dummy half pass), kop po zemi a chycení míče, kop do vzduchu a chycení míče. Identifikace klíčových bodů.
  2. 6 tréninkových jednotech, které na sebe postupně navazují, včetně detailního plánování, video nahrávek, sebehodnocení a identifikace bodů, ve kterých se hráči během tréninkové jednotky zdokonalili.
  3. Analýzu tří po sobě jdoucích zápasů, včetně předzápasové přípravy, rozvrhu zápasového dne, analýzy všech herních aspektů, celého týmu i jednotlivců, identifikace slabin atd. atd.
  4. Sebereflexe - Co nám CATO přineslo, identifikace zlepšení, ale i slabin. Plány do budoucna atd.

Na každý z těchto splněných úkolů se nám vrátil konstruktivní posudek, který nás donutil přemýšlet o naší činnosti a o tom, jak jí ještě zdokonalit.

Co dále?

Ihned po Novém roce začne náborová kampaň (více na našem FB), ve které se budeme snažit získat co nejvíce hráčů a tyto zkušenosti na hráče aplikovat.

V létě 2018 se David zúčastní dalších trenérských kurzů Level 3 v Anglii (Leeds) a v Srbsku (Bělehrad).

Galerie

Oblečte se do klubových barev

Mikina MSV 1050 Kč

Mikina tréninkové triko 550 Kč