Zápisky z trenérského semináře v Leeds

Muži 02.03.2019

27. června 2018 - 4. července 2018, Leeds - Poslední seminář sedmiletého projektu RLEF (Rugby League European Federation), který si dával za cíl zvýšit kvalifikaci a vytvořit systém vzdělávání trenérů (a celkově tak úroveň rugby league) v členských státech RLEF.

Tento kurz byl jakousi "odměnou" za složení úkolů, které byly nedílnou součástí kvalifikace L2, kterou v termínu splnilo pouze 8 trenérů. Jedním z nich jsem byl já. Dalšími trenéry byli: Mike Aughey (Irsko), Bob Doughton (Německo), Dave Hunter (Norsko), Tiziano Franchini a Kelly Rolleston (Itálie), Michalis Chatzioannou (Řecko).

Na semináře pod vedením šéftrenéra RLEF, Martina Cricka, se nelze netěšit, zejména když pomocnou ruku podá nejlepší evropský profesionální klub, Leeds Rhinos.

Už samotné ubytování bylo úžasné. Bydleli jsme přímo na stadionu ve VIP pokojích s výhledem na celý stadion.

Den 1 - Čtvrtek

Ráno prvního dne bylo věnováno profilování herních pozic / hráčů. Cílem bylo nastavit systém, který bude hráčům dávat lepší zpětnou vazbu a zvyšovat jejich herní výkon po fyzické, technické, taktické a psychologické stránce.

Odpoledne jsme už sedli do klubového autobusu a jeli fandit do Wiganu, na zápas Super: League Wigan Warriors vs. Leeds Rhinos. Loňský mistr (Leeds) letos bojuje s šílenou marodkou, 13 hráčů je zraněno a sezónu dohrávají s juniory. Na hřišti to bylo vidět a prohra 48:8 moc nenadchla ani další vrchlabské hráče, Matěje Greenwooda a Davida Bělohlávka, kteří si nedaleko Wiganu vydělávají na studium vysoké školy a zápas tak sledovali s námi.

Den 2 - Pátek 

Ráno začalo seminářem s Paulem Broadbentem, legendou devadesátých let, který mluvil nejen o své kariéře, ale také o týmové soudržnosti a na hodinku nás vytáhl na hřiště, kde nám ukázal několik úžasných kolektivních cvičení na komunikaci, soudržnost a fyzičku. 

Po obědě jsme se věnovali rozboru čtvrtečního zápasu Wigan vs. Leeds s asistentem trenéra, Barry Eatonem.

Co nám všem ale vyrazilo dech, byl večerní trénink Akademie Leeds U16. Disciplína, klubová kultura, soudržnost! Intenzita tréninku, odhodlání kluků, skill level, komunikace a tvrdost je úplně někde jinde, než by se vůbec v tomto věku dalo čekat.

V 21:00 hodin jsme skončili náš denní program a já jsem odjel do Sharlstonu, kde jsem v roce 2011 odehrál jednu sezónu. Setkání s trenéry a spoluhráči bylo úžasné a jsem moc rád, že sobotní program začínal oběděm.

Den 3 - Sobota

Sobota byla "odpočinková". Po obědě jsme odjeli do Stanningley na zápas místní amatérské ligy. Zápas prvního s posledním v tabulce Divize 2, kterou jsem hrával v roce 2011, sliboval jednostrannou podívanou, opak byl však pravdou. Vyrovnaný zápas od začátku do konce! Do teď nechápu jaký pokrok se za těch pár let v Anglii udělal. Úroveň soutěže, fyzičnost zápasu úplně na jiném levelu, než bývala. 

Večer patřil společné večeři ve vyhlášené indické restauraci. Pravda, v neděli ráno bychom ji vyhlásili všichni. Jídlo bylo fajn, ale moc dobře nám teda neudělalo...

Den 4 - Neděle

Na nedělní program jsem se těšil. Odjeli jsme do místního amatérského klubu na dva zápasy. U7 a U13. Přístup trenérů, rodičů i hráčů byl naprosto super. Každý si to maximálně užíval a každý prcek se po celou dobu smál. Úžasná zkušenost a hlavně ukázka fungující klubové kultury a přístupu v dětem. Hlavní je jejich radost!

Zápas U13 byl podle klasických rugby league pravidel. Zápas U7 byl maximálně přizpůsoben prckům:

  • Vždy se dohrál set (6 skládek) nehledě na try, out, předhoz atd. Každý hráč si tak sáhl na míč
  • 5v5
  • 10m x 20m hřiště
  • bez markerů

Minimum pravidel, ale každý prcek si sáhne na míč, malý prostor nutí hráče chodit do kontaktu, nebo neustále kličkovat. Nikdo nebrečel, nikdo se nezranil, každý si to opravdu užíval. V tomto věku kluci nemají rychlost, ani sílu a kontakt není tvrdý. Jejich tělo je ještě "gumové" a kontakt snáší dobře. 

Hned po těchto zápasech jsme vyrazili zpět do Leeds, kde se odehrával zápas Challenge Cupu mezi ženským týmem Leeds Rhinos s výběrem anglické armády. Úroveň zápasu technicky a rychlostně úplně někde jinde, než by se dalo čekat. Několik děvčat běhalo bez řečí celý zápas po hřišti s odřenými koleny. Ve Vrchlabí už by nejeden musel střídat. "Hraješ jako holka" dostává úplně jiný rozměr a ne, nejsou to profesionálky. V Anglii není ženské rugby league profesionální. Byly to normální 60kg - 70kg holky, žádné obrovské mašiny, ale ta jejich tvrdost, technika a souhra byla opravdu inspirativní.

Večer pak do Leeds dorazilo pár spoluhráčů vč. trenéra, kteří to nestihli v pátek. Padlo pár pivek a jedna super večeře.

Den 5 - Pondělí

Pondělní ráno nás všechny zarazilo. Workshop s nejúspěšnějším trenérem Super League, Brianem McDermottem se zrušil. Trenér, který za 8 let v Leeds dokázal 4x vyhrát Super League, 2x Challenge Cup a 1x World Cup Series byl odvolán kvůli posledním třem sezónám. V roce 2016 mělo Leeds úplně stejný problém s marodkou jako letos a bojovalo o sestup. V roce 2017 Super League naopak vyhráli. Letošní ročník, kdy jsou aktuálně čtvrtí od konce už vedení nepřekouslo.

Místo workshopu jsme se dívali na "recovery" trénink hráčů "áčka", kteří se zotavují po zranění.

Odpoledne pak proběhl úžasný workshop s kondičním trenérem Rhinos, Jasonem Davidsonem, o před sezónní přípravě, která mi opravdu nastavila nový obzor. Nastavení pre-season byla totiž moje veliká neznámá a Jason nám popsal vše od základu a spojil to do fungujícího celku.

Den 6 - Úterý

Poslední den ráno jsme prezentovali své "domácí úkoly", rozbor technických, taktických, psychických a fyzických předpokladů všech pozic na hřišti. Já jsem dostal pilíře a vazače. Pozice které dobře znám ze hřiště. Dopadl jsem nad očekávání dobře, nic v rozboru mi nechybělo.

Po obědě nás čekal trénink hry kolem rucku s Barry Eatonem, asistentem McDermotta a Chev Walkerem, bývalým reprezentantem V. Británie. Tenhle trénink pro mě popravdě nebyl žádnou novinkou, protože detailnímu rozboru hry kolem rucku, jednoho z nejdůležitějších částí hry, jsme se podrobně věnovali minulý rok na Levelu 2 ve Vrchlabí a před dvěma lety v Leeds. I přesto jsem měl ale radost, že takto zásadní věci trenénujeme podobně, jako profíci. Velkým překvapením bylo, kolik času tráví hráči Leeds trénováním core skill a celkově základům. Jak sami říkají: "děláme to stejné co všechny amatérské týmy, jenom rychleji".

Večer jsme se dívali na trénink ženského týmu, který byl zaměřen na good ball, tedy útočnou hru. A ten byl super! Odvážím si z něj spoustu postřehů a mnoho nových cvičení a her, které nám zpestří tréninky.

Závěrem lze říct, že to nebyl klasický kurz, na kterém musíme za několik málo dní pojmout co nejvíce informací jak na hřišti, tak v učebně. Krom profilování hráčů, pozic a předsezónní přípravy jsme dostali skvělou možnost, nahlédnout do všech úrovní anglického rugby league. Od dětí U7, U13, amatéry z D2, ženy až do akademie Leeds Rhinos a odnést si z toho to nejlepší, co by mohlo fungovat právě u nás.

Galerie

Oblečte se do klubových barev

Mikina MSV 1050 Kč

Mikina tréninkové triko 550 Kč