U14 přivezla z prvního turnaje v sedmičkovém rugby první místo ve skupině

Junioři 16.01.2020

Čekání na sezónu v rugby league jsme si rozhodli zpříjemnit turnaji v rugby 7s. Tedy tím rugby, kterému můžete fandit na olympijských hrách.

A kdo jiný by nám mohl pomoci se sedmičkami více, než Berenika Štefanová. "Berča" je vrchlabská odchovankyně, která aktuálně hraje za pražskou Tatru Smíchov a ČR reprezentuje právě v sedmičkách.

Sedmičky, nebo celkově rugby union se od rugby league liší především prací na zemi. Zatímco v našem league máme 6 skládek, po které následuje výměna stran, v unionu můžete útočit do té doby, dokud udržíte míč. A na zemi se o něj můžete přetlačovat se soupeřem tzv. čistit. Další významné rozdíly jsou například:

  • V league se obrana vrací 10m za místo skládky, v unionu se vyrovná hned za místo skládky
  • V league se aut řeší mlýnem, v unionu vhazováním
  • V league je vysoká skládka od krku výš, v unionu od bradavek
  • V league se smí míč vytrhnout soupeři pouze v situaci 1v1, v unionu kdykoliv, pokud není skládaný hráč na zemi, pak se tzn. čistí.
  • V league je try ze 4 body, v unionu za 5
  • V league je drop gól za 1 bod, v unionu za 3

A protože o čištění nemáme ani páru, od listopadu přebrala páteční tréninky juniorů Berenika, aby je práci na zemi naučila. Pondělí věnujeme touch rugby a rugby league.

K turnaji

Samotný turnaj byl výborně zorganizovaný a rozdělený do dvou skupin.

Skupina A: Babice, Olymp A, Vrchlabí, Velké Popovice

Skupina B: Kralupy nad Vltavou, Iuridica, České Budějovice, Olymp B

Babice 5 : 5 Vrchlabí

Ach ta nervozita... Kluci měli z nového sportu až zbytečný respekt, který vyústil ve 2 obdržené trye ihned v úvodu zápasu. Neuměli jsme si na zemi vybojovat míč. Jakmile se ale dostaneme k míči jsme rovnocenným soupeřem. S míčem v ruce umíme přihrát na křídlo, popřípadě řešit situace 2v1, 3v2. 

Strong Girls Velké Popovice 3 : 6 Vrchlabí

Klobouk dolů před holčičím týmem z Popovic! Několik větších a silnějších kluků jsme nechali na střídačce, ale holky nás teda mile překvapily. Perfektně čistí, offloadují (přihrávka ve skládce) a naši kluci si nejsou schopni opět získat míč. Naopak mají co dělat, aby ubránili tryline. Dokonce si sedají po některém z kontaktů na zadek. Jakmile se k míči dostaneme, přihráváme na kraj hřiště do prostoru, kde jsme rychlejší, nebo si vytvoříme přečíslení.

Olymp "A" 2 : 8 Vrchlabí

V posledním utkání už začínáme tušit, jak bychom měli pracovat na zemi a jak si udržet míč. Začínáme tlačit (vybíhat) v obraně a nutit tak soupeře k chybě. S míčem v ruce jsme silní a po mlýnu rozehráváme nacvičené akce, které většinou končí tryem.

Tým U14

Martin Levinský, Václav Ackerman, Matěj Schejbal, Adam Vrbata, Filip Votava, Patrik Kmínek (C), Marek Tejchman, Tobiáš Heřman, Vojta Želev, Erik Karásek, Honza Kalenský, Václav Grohman.

Další turnaj v sobotu 25.1.

Další turnaj proběhne opět příští týden. Tentokrát bychom chtěli vyrazit na dva turnaje. S U12 do Říčan a s U14 opět do Prahy, po které bude následovat reprezentační soustředění v touch rugby. Tímto bychom chtěli poprosit rodiče, zda by někdo z tatínků nechtěl usednout za volant a pomoci nám s organizací tohoto dne. Pokud nebude dost řidičů, bude si muset vybrat mezi turnaji. V případě zájmu dejte vědět prosím Davidovi.

Postupně aktualizuejeme seznam turnajů a zápasů, které čekají juniory během roku 2020. Najdete je na tomto odkazu: https://www.rugby-vrchlabi.cz/utkani/podle_soutezi/2020/

Foto: Ragby klub Olymp

Galerie

Oblečte se do klubových barev

Mikina MSV 1050 Kč

Mikina tréninkové triko 550 Kč