Junioři přivezli z ME ve Skotsku 5. a 6. místo

Junioři 03.03.2019

Skotsko 17 - 19. srpna 2018 - Celkem 5 vrchlabských veverek (Veronika Štefanová, Tomáš Horák, Kryštof Pecold, Matěj Rojt, Jan Kubát) odletělo do Skotska na juniorské Mistrovství Evropy v touch rugby do 15 a 18 let, ze kterého přivezli 5. místo v kategorii X15 a 6. místo v kategorii X16.

Šéftrenér a manager v jedné osobě, Paul Monteiro, výkon svých svěřenců komentoval: "Před 10 měsíci se zdálo, že účast mixovaných týmů do 15 a 18 let, je moc ambiciozní plán, ale hráči, kteří přišli z fotbalu, touch rugby, rugby league, rugby union nebo atletiky ušli velký kus cesty. Český tým X15 letos dorovnal velikou výkonnostní propast mezi Walesem, Francií, Anglií a Skotskem a po výhře nad Irksem skončil na 5 místě. Tým X18 na jejich vůbec prvním turnaji v touch rugby předčil očekávání a skončil na skvělém 6. místě. Byl to víc než jen turnaj. Vzali jsme si skupinku individuálních atletů a vytvořili dva úžasné týmy, které soutěžily proti nejlepším. Stálo to za to, 29 dětí má zážitek na celý život. Ale to byl minulý rok, úspěch přináší ještě větší ambice a začínáme pracovat na přípravách na ME 2019 v Paříži."

Verča Štefanová, která hrála za tým X18 (kluci a holky do 18 let) bohužel tak nadšená nebyla: "Nuda, nuda, šeď, šeď... tak bych popsala skotské počasí. Málo jídla, málo slunce, ale jinak super parta lidí. Blíže ke hře. Jelikož jsme jeli v převaze kluků, kteří si hráli na svém trávníčku, první den jsme zápasy projíždeli. Vázla komunikace mezi klučičím středem a dívčími křídly. Nechtěli nám přihrávat, přišlo mi že by se ztrapnili kdyby pokládala holka a ne oni. Prostě nám chyběla souhra a kolektivní duch. Nejde hrát ve třech když je nás na hřišti 6. Chyběla podpora, chyběla důvěra... Není normální když spadne míč nebo někdo projde naší obranou, aby se ozvali spoluhráči na hřišti i na střídačce s křikem na dotyčného že to "sere, je to dement atd..." Ale po kolektivních i individuálních sezeních bylo znát že se trošku sehráváme a přemýšlíme nad tím. I přes tohle všechno si myslím že 6.místo je velmi slušné. Přeci jenom jsme nastupovali na hřiště proti vyzrálejším týmům a bylo znát že my spolu trénovali pouze 12x a oni každý týden minimálně 3x. Určitě jsme dostali hodně moc zkušeností, jak individuálních tak týmových. Díky turnaji víme na čem pracovat. Země se taky nevytvořila za den."

Matěj Rojt (kapitán X15): "Zápasy byly namáhavé a svižné. Jako obranná dvojce jsem nepokládal ale to nevadilo. Musím přiznat, že organizace byla suprová až na to vyhlášení. Touch mi dal sám o době hodně!. Lépe se mí od té doby přemýšlí nad útoky v kontaktním rugby league."

Kryštof Pecold (X18): "Jeli jsme tam za účelem si to užít a zkusit a vůbec si zkusit, co to touch rugby je. Snažili jsme se vždy uhrát dobrý výsledek aby soupeř neměl vůbec nic zadarmo. První den se nám moc nedařilo ale další dva dny jsme se zlepšovali. Věděli jsme už jak hrát a taky jak lépe bránit, aby to měl soupeř co nejobtížnější. Začali jsme pokládat, ale kazila nám to trochu psychika a agrese. Dělali jsme chyby a to byly naše hlavní problémy. Troufám si říct, že jsme se pro ostatní týmy mohli být dobrými soupeři."

Jan Kubát (X15): "Byla to ohromná zkušenost, jsem za to moc rád, byla sranda. Vůbec jsem nečekal, že někoho porazíme a umístíme se takhle. A že dáme i těm nejlepším týmům tak zabrat. Třeba když jsme hráli proti Francii tak jsme v prvním poločase prohrávali 3:2 a to samé s Walesem. Se Skotskem to bylo v prvním poločase 0:0 a už vůbec jsem nečekal, že dáme na pr**l Irsku. I když tam nebyly skládky, nepokládal jsem, udělal jsem pár chyb, tak mě to moc bavilo. A úplně nejvíc mě překvapila ta tolerance a respekt po zápase... Né jako u nás. Třeba když jsem posadil na zadek kapitána Francie a on nám pak fandil v semifinále a podával si se mnou ruce,chtěl si vyměnit dres atd... OHROMNÝ!!!"

Pátým účastníkem výpravy byl vrchlabský kapitán, Tomáš Horák, který si bohužel znovu poranil vazy v koleni a účast na turnaji musel po první dni ukončit. Tomáš je bohužel mimo do konce sezóny.

Galerie

Oblečte se do klubových barev

Mikina MSV 1050 Kč

Mikina tréninkové triko 550 Kč